You are currently viewing Úplatky na STK (Odhalenie)

Úplatky na STK (Odhalenie)

“Daj dvacku a to auto ti prejde bez problémov ”. Zdá sa Vám tá veta povedomá? Azda každý motorista sa už stretol s podobným správaním u technika STK. Úplatky na STK sú dokonca aj dnes medzi ľuďmi považované za bežnú praktiku na Slovensku. Ako to fungovalo kedysi a ako to funguje na staniciach dnes? Dozviete sa v nasledujúcom článku.

Easy Check – certifikovaná protikorupčná STK

Na úvod musíme zdôrazniť, že naša STK Easy Check Trnava je striktne proti akémukoľvek nezákonnému konaniu vrátane úplatkárstva. Na tento účel sme podstúpili aj certifikáciu ISO 37001 čo je protikorupčná manažérska politika. V “ľudskej reči” ide o opatrenie schválené audítormi, ktoré garantuje transparentnosť pri riešení korupčného správania a upravuje trestnoprávnu rovinu medzi stanicou, technikom a zákazníkom. 

V praxi to funguje tak, že na prevádzke máme anonymnú schránku na podnety a samozrejme aj kontakty priamo na kontrolný orgán, ktorý zodpovedne a nestranne celú vec prešetruje bez zásahu stanice – čo zaručuje transparentné vyšetrovanie.

Úplatky na STK kedysi a dnes

Doba kedy si technici na STK (alebo aj policajti) stavali domy a chaty za úplatky  je dávno za nami. Ten kto to nechápe a myslí si, že je to v poriadku aj dnes skôr či neskôr horko zaplače. Korupcia je v spoločnosti neprípustná najmä v otázke bezpečnosti a zdravia, kde kontrola vozidla rozhodne patrí. Je maximálne nezodpovedné a hlúpe riskovať prehliadnutie závažnej chyby na vozidle výmenou za pár eur do vrecka…

Podivné praktiky na STK z minulosti

Áno, kedysi bolo naozaj bežné, že aj vozidlo bez motora potlačili technici cez linku a na konci ho vyhodnotili ako spôsobilé. Pre niekoho úsmevná predstava no v  skutočnosti to bolo maximálne nezodpovedné a hlúpe zneužívanie moci technika, človeka, ktorý má zodpovedať za stav vozidla a tým aj za bezpečnosť na cestách. V minulosti bol stav kamerového systému biedny a z kvality snímaného obrazu bolo vôbec ťažko identifikovať vozidlo, nehovoriac o systéme úschovy záznamov. Záznamy sa odovzdávali až po určitom období, a ten kto chcel mohol dovtedy vymazať, to čo mu nevyhovovalo. 

Technik STK - Uplatky na STK
Tak takéhoto technika u nás určite nenájdete 🙂

Ako to na STK funguje dnes?

Narozdiel od minulosti sú dnes stanice monitorované online a non-stop čo znamená, že kontrolní pracovníci z ministerstva sa môžu kedykoľvek prihlásiť a sledovať výkon kontroly v reálnom čase na každej STK na Slovensku bez toho aby to technici na príslušnej linke tušili. Okrem toho sa tieto záznamy archivujú takže nie je problém dohľadať akúkoľvek kontrolu a jej celkový priebeh aj niekoľko mesiacov či rokov späť. Za pochybenie dostáva sám technik ako aj stanica mastnú pokutu. Za opakované porušenie môže STK prísť o licenciu čo by znamenalo zastavenie výkonu a zrušenie prevádzky. 

Každá vykonaná kontrola je podrobne zaznamenaná a archivovaná v centrálnych sytémoch dlhé roky. Záznam obsahuje všetky podrobnosti vrátane fotografií.

Ak dnes niekde fungujú úplatky za vybavenú spôsobilosť vozidla, znamená to len to, že technik riskuje pokutu a svoje oprávnenie vykonávať technika za pár eur. Od mája 2021 bude každé nahlásenie či zistenie prešetrené a prísne trestané.

Zlé návyky z minulosti

Aj keď doba pokročila, úplatkárstvo na niektorých STK stále pretrváva. Stále sa nájdu technici, ktorí sa nechajú podplatiť alebo si úplatok samy bez hanby vypýtajú. Tento zlý návyk pozorujeme aj u nás kedy zákazníci vo vozidlách naschvál nechávajú financie viditeľne na sedadle v dokladoch či na palubovke. Naši technici tieto peniaze vo vozidle samozrejme nechávajú a aj napriek tomu urobia maximum aby vyhoveli našim zákazníkom. Najväčšou odmenou je pre nich spokojnosť klienta a recenzia na internete či v okolí.

Úplatky na STK budú tvrdo riešiť policajné orgány.
Technici STK s pokrivenými morálnymi hodnotami budú v centre pozornosti policajných orgánov.

POZOR: Od mája 2021 bude zanechanie hotovosti na viditeľnom mieste prejav považovaný za korupčné správanie zo strany zákazníka, za čo hrozí trest odňatia slobody až na 3 roky.

Easy Check – STK s výhodami

Naša stanica patrí k tým, ktoré si zakladajú na slušnosti,  korektnosti a nadštardantom prístupe pre všetkých. U nás nemusíte k cenníkovej cene pripočítať žiadne “všimné” navyše ako je to bežné na iných staniciach. Lákanie na nízke ceny je v skutočnosti iba klamanie zákazníkov, pretože v konečnom dôsledku zaplatia viac.

Easy Check Trnava areál dron STK TK EK KO kompress

U nás pristupujeme ku každému zákazníkovi s úctou a snažíme sa maximálne vyhovieť, tak aby od nás s vozidlom odišli so statusom – spôsobilé. Navyše ako jediný v regióne garantujeme voľný termín do 24 hodín, vykonávame kontroly aj vo večerných hodinách či v sobotu.

Najnovšie od nás každý zákazník získa DARČEK  v hodnote 25€   – test tlmičov a prejazdovej geometrie v prípade kompletnej kontroly (TK+EK). Rezervujte si termín ešte dnes !